MahaMantra Doğal Yaşam Merkezi
International Yoga Federation

KORKU VE CESARET

Nisan ayı pozitif düşüncesi: Korku ve cesaret

Korku, çok güçlü bir duygudur. Genellikle, negatif bir duygu olarak kabul edilir. Genel olarak, kimse korktuğunu veya korkuyu bildiğini itiraf etmek istemez. Oysa, korkmak (korkmuş olmak) negatif bir şey değildir; zira herkes bir an gelip bir şeylerden korkmuştur ve gelecekte de korkacaktır.

Korkmaktan korkmayın!

Korku duymak sağlıklı bir durum bile sayılabilir, çünkü genel olarak temkinli olunmasını, tehlikelerden kaçınılmasını, tehlikelerin öngörülmelerini, özellikle de onlardan ders alınmasını sağlar.

Gerçek cesaret korkmamak veya artık korkmamak değil, korkuyu aşabilmektir; çünkü asla bir sihirli değnek dokunuşuyla aniden veya tamamen korkudan kurtulamayız.Korku, olaylara eleştirisel bir bakış açısını korumamızı sağlar.

En önemlisi, korkunun kontrolü ele almasına izin vermemektir; ondan ya kaçınılmalı ya da o kontrol altında tutulmalıdır. Ya da pozitif bir enerjiye dönüştürülmek üzere yönlendirilmelidir.

Bu nedenle korkmaktan korkmayalım; ama ondan kaçınalım veya onu kontrol altında tutmasını öğrenelim. Zira, inkar ederek ondan kurtulamayız. Korkunun geldiğini hissedersek, elimizden geldiği kadar uzun, derin bir nefes alarak rahatlamayı deneyelim!

Bir korkudan kurtulmayı başaramadığımız zaman, hatta kontrolümüz dışındaki bir korkunun neden olduğu duygusal bir fırtınanın ortasında bile olsak, uzun ve derin nefes alıp vermek için kendimizi zorlayalım.

Belki ilk etapta başarılı olmayabiliriz, ancak pes etmememiz gerekir. Nefes alıp verişimizi, bir korku krizi veya herhangi başka bir negatif duygu krizinden önce, kriz sırasında ve sonrasında kontrol etmeye çalışmakta ısrar edelim.
Yurakı Git