MahaMantra Doğal Yaşam Merkezi
International Yoga Federation
Get Adobe Flash player

DÜNYANIN EN ÖNEMLİ İŞİ: YEMEK YAPMAK !

İlk evlendiğim yıllarda yemek pişirmeyi pek sevmezdim. İşe gitmek için evden çok erken çıkardım, akşam da geç dönerdim. Yalnızca Pazar günleri yemek yapıp, derin dondurucuya atardım. Tüm hafta boyunca onları yerdik. Yani aslında çöp yermişiz de haberimiz yokmuş.Yıllar sonra Yoga Felsefesiyle tanışıp da yemek yemenin yemek yapmayla başlayan bir kişisel gelişim yöntemi olduğunu öğrendiğimde, geçmişte kendimize yaptıklarım karşısında dehşete kapıldım. Bilincin ve bilginin önemini o zaman çok daha iyi algıladım.

Artık biliyorum ki, yemek pişirirken düşünce ve duygularımın oluşturduğu titreşimler aynen pişirilen yemeğe geçiyor. Bu nedenle sevgi, neşe ve huzur içeren düşüncelerle yemek yapmaya çalışıyorum. Ama zihni her zaman pozitifte tutmak zor olduğu için  mantra söyleyerek yemek yapmak daha kolay oluyor.

MAHA MANTRA:

“Hare Krishna, Hare Krishna, Krishna Krishna Hare Hare,

Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama Hare Hare “

İşte bu mantrayı söylerken zihnim rahatlıyor ve kesinlikle başka şeyler düşünmeden yemek yapabilmiş oluyorum. Yemek de mantranın titreşimleriyle doluyor. Bu yöntemi uyguladığımdan beri yaptığım yemekler çok beğeniliyor.

Kendimi, yemek yapımında bir aracı gibi görmekteyim. Ben yalnızca malzemeleri bir araya getiriyorum, lezzeti ise mantra veriyor           Ne yaptığımın değil, nasıl yaptığımın bilinciyle bir araya getirilen o malzemeler mantranın sihirli dokunuşuyla harika karışımlar haline geliyor. Böylelikle yemek yapımı benim için bir macera, yaratıcılık ve ritüel haline geldi.

Reiki bilenler yemeği pişirmeye başlamadan önce 1.sembolü yemeğin üzerine çizebilirler. Böylece Reiki enerjisi ile şarj olan yemeğinizin tadı  muhteşem olacak.

Bir zamanlar vejetaryen yemek tarifleri ve yemekle ilgili konular içeren bir bloğun olacak deselerdi gülüp geçerdim. Oysa ki şimdi böyle bir bloğa yazı yazmaktayım : ) İnsanın ilgi alanı zaman içinde ne çok değişiyor!

Umarım bu blok ilginizi çeker. Öneri ve sizlerden gelecek tariflere de açık olduğumu ayrıca belirtmek isterim.

Sevgilerimle

Suddha Moyee D.D.
Yurakı Git