MahaMantra Doğal Yaşam Merkezi
International Yoga Federation

Mantra Meditasyonu

mantra-meditasyonuMutlu bir yaşam için iyi bir sağlık gerekir. İyi bir perhiz, ölçülü egzersiz, yeterli dinlenme vücudu sağlıklı ve güçlü tutmak için gereklidir. Eğer bunları yapmayı ihmal edersek ve bu arada negatif düşünceler üretirsek vücudumuzun gücü ve direnci azalır. Sonunda da hasta oluruz. Ancak bundan daha önemlisi, ruhumuzun beslenme ihtiyacıdır.

Eğer ruhsal sağlığımızın gereksinimlerini görmezden gelirsek endişe, nefret, yalnızlık, önyargı, hırs, açgözlülük, sıkıntı, kıskançlık ve öfke gibi olumsuz maddi eğilimlerin pençesine düşeriz.

Uzak doğu bilgileri olan vedalar, mantra (enerjisi yüksek, evrensel kaynağın isimlerini içeren sözcükler) üzerine yapılan meditasyonun en güçlü meditasyon yöntemi olduğunu söylerler. Çalışma esnasında değişik mantralar gitar, mirdanga ve zil eşliğinde konsantrasyonlu bir şekilde söylenir.

Kirtan sırasında tüm enerji merkezleri (çakralar) aktive olmakta ve kişi genel bir huzur bularak stresten arınmaktadır. Daha önce bu çalışmaya katılmayanlar için katılmadan bir kaç gün önce gelip merkezimizden bilgi alınması ve rezervasyon yaptırılması iyi olur.

 

Mantra Meditasyonunun Yararları

İç barış, huzur, sonsuz mutluluk ve halinden hoşnut olma hali kişiyi sarmalar. Kişinin enerjisi yükselir. Stres ve buna bağlı kas ve sinir kasılmaları kaybolur. İş verimi artar. İstenmeyen alışkanlıklarımız yavaş yavaş bizi terkeder. Kendine güven artar. Zihin sakinleşir, duygular daha rahat kontrol edilmeye başlanır.

Kendi gerçek özümüz olan ruhu hissederiz. Daha sevecen ve anlayışlı oluruz. Yüksek bilince giden kanallar, mantrayı söyleyerek açılır dolayısıyla bilincimiz yükselir. Yüksek benliğimizle bağlantı kurabiliriz. Karmalarımızdan arınır ve aydınlanırız.


Yurakı Git