MahaMantra Doğal Yaşam Merkezi
International Yoga Federation
Get Adobe Flash player

Eylül 2011

ESKİ KALIPLAR:

Yaşamımızda ortaya çıkan her şey aslında bir ihtiyaçtan doğmuştur. Yoksa onu yaşamazdık.

Ortaya çıkan bu şey bir rahatsızlık, herhangi bir olay veya şahıs olabilir. Tüm bunların ortaya çıkmasında asıl neden zihnimizdeki kalıplardır. Zihnimizi halledebilmek için içimize bir yolculuk yapmamızda fayda vardır. İrade gücü ve disiplin bu durumu çözmede pek işe yaramaz. Sorun köktedir. Eski düşünce kalıbımızı oluşturan ihtiyaç nedir? İhtiyaç ortadan kaldırılabilirse kalıp da ortadan kalkar. Sonra da yerine yeni bir kalıbı yerleştirebiliriz.

Hayatımızda en çok sorun yaratan eski kalıplar:

-Kızgınlık ve öfke,

-İçerleme, alınganlık,

-Suçlama ve suçluluk,

-Yargı ve eleştirmek

-Acımak ve acındırmak ‘dır.

Bunların tümü negatif kalıplar olup, bu kalıplara düşmeye neden ihtiyaç duyduğumuzu düşünürsek, en önemli nedenin kendimize karşı duyduğumuz sevgisizlik ve inançsızlık olduğunu da keşfedebiliriz. Bu kalıplarla yaşamımızı sürdürmek bize doğal olarak negatif sonuçları getirecektir. Eğer pozitif sonuçlara ulaşmayı istiyorsak kalıplarımızı hemen bugün değiştirmeye başlayabiliriz. Orijinal halimiz olan SEVGİ’ ye konsantre  olmak için vakit ayırabilirsek, kendimizi her yönümüzle kabul edip, sevip, düzeltmeye çalışabilirsek çevremizdeki her şeyi de sorgusuzca kabul edebiliriz.

“Ben böyleyim”, “Beni böyle kabul edin” tarzı söylemler kişisel gelişimimizi engelleyen söylemler olup değiştirilmesinde fayda vardır. Eğer her gün zihnimizden geçen düşüncelerin farkında olmaya vaktimizi ayırabilir ve dikkatimizi verebilirsek çok yararını görürüz. Bir sonraki adım ise “Şu anda zihnimden geçen bu düşüncenin gerçekleşmesini arzu ediyor muyum?” sorusunu sormak olmalıdır. Konuşurken bir kelimeyi kısa süre içinde 3 kez tekrarlıyorsanız ve bu kelime negatif bir kelimeyse bir kenara not alıp üzerinde çalışmakta fayda var. Çünkü sözler, devamlılık gösteren düşünce kalıplarımızdan kaynaklanır ve bunlar gerçekleşerek deneyimlerimizi yaratırlar. Yaşamımızı yönetmek ve akışını değiştirebilmek ise sözlerimizle düşüncelerimizin seçimlerindeki kontrole dayanır.

Yaşamımızdaki hiçbir şey için başkalarını suçlamayalım, deneyimlerimiz konusundaki tüm sorumluluğu üzerimize alıp, kendimizi veya başkalarını kınamadan ya da suçluluk duymadan, suçlamadan deneyimlerimizi yeniden nasıl yaratabileceğimiz üzerinde çalışalım.

Zaten Dünyanın titreşimlerinin giderek hızlanması sonucunda bir süre sonra titreşimi düşük eski negatif kalıplarla yaşamamız mümkün olamayacak. Eski kalıplardan kurtulma çalışmasını her koşulda, kaliteli bir yaşam sürdürebilmek adına yapmalıyız.

Unutmayalım ki tekamülümüzü, sevgiyi uygulama yeteneğimiz belirler! Bu yetenek içimizdeki özü yani Evrensel Kaynağı hissetmeye daha fazla zaman ayırarak ortaya çıkar.

 

Sevgiyle kalın…

Suddha MoyeeEtiketler: , , ,

Yurakı Git