MahaMantra Doğal Yaşam Merkezi
International Yoga Federation
Get Adobe Flash player

Mayıs 2012

GERÇEK ÖĞRETMEN KİMDİR?

Gerçek bir öğretmen mükemmele ve ebedi barışa ulaştıran bilgilerin dışında, bizi gerçek özgürlüğe ulaştıracak bilgiye de sahip olandır.

Vizyon dünyanın sarmalına karışıp da gerçeği hayalden ayırdedemediğimizde, ancak gerçek bir öğretmen bizi bu hologramdan kurtarabilir. O, kör olmuş gözlerimizi açmaya, bilincimizi özgür kılmaya, bize gerçekliğe dönüş yolunu göstermeye gelir.

Maddi dünya, balta girmemiş bir orman gibidir. Bu ormanda yolu ancak daha önce o yolu açmış ve o ormandan çıkmayı başarmış olan bilir. Ormanı bilmeyen ise yanılgıya düşebilir. Eğer yanımızda yolu iyi bilen gerçek bir rehber varsa, sorun yok. Yoksa her adımda yanılgıya düşebiliriz. Deneye yanıla birtarafımızı incitebilir, akıl sağlığımızı bile yitirebiliriz.

Gerçek bir öğretmen Tanrı bilinci ile titreşen nötr bir enerji alanıdır. Dualiteden kaynaklanan ikilemlere hedef olmaz. Tüm faaliyetleri Evrendeki büyük kaynağa sunulmuş ve adanmıştır. Eylem sanatını bilir. Eylemlerinin meyveleri ile uğraşmaz, aklı dengededir.

Onun yıllar boyunca sadakatle hizmet ettiği ruhsal bir öğretmeni vardır ve gerçek öğretmen aynı zamanda hep öğrencidir. Daima manevi öğretmenini hizmeti ile tatmin etmeye uğraşır.

Gerçek öğretmenin ilham vermek amaçlı birçok yerde olması talep edilir. O aynı zamanda bir gezgindir. Bazen sağlığı iyi olmasa bile seyahatlerine devam eder. Gittiği heryerde çevresinde büyük bir sevgi seli oluşur. İnsan kendisini onun yanında mutlu hisseder çünkü o, içimizdeki öze dokunur. İçimizde büyük bir potansiyel olduğunu bize hissettirir. Hiç kimseden üstün olduğunu düşünmez, gerçek öğretmen herkesin dostu olmayı ister düşmanı değil. Sevgi doludur.

Gerçek öğretmen herkesten bir şeyler öğrendiğini söyleyerek çevresindekileri onurlandırır. Daima alçakgönüllüdür, kendisini övmez, kimseyi de yermez.

Gerçek öğretmen kendisine verilen en ufacık birşeyi veya hizmeti minnetle kucaklayıp, Evrendeki büyük kaynak şahsınızda bana dünyaları veriyor, ben ise O’na hiç bir şey veremiyorum diye üzülür.

Gerçek öğretmen Tanrıya hizmet etmek dışında hiçbirşeyin peşinde değildir. Ancak buna rağmen bilgi, şan, şöhret, para, öğrenci, ihtiyacı olan veya olmayan herşey ona doğru adeta akar. O ise bunlara konsantre olmaz, hizmetine devam eder, ölünceye kadar ve hatta öldükten sonra bile hizmet etmeyi düşünür :-)

Bu yaşamda tanıma şansına ulaştığım gerçek öğretmenim, canım yol göstericim, sevgili ruhsal rehberim Srila Bhakti Sundar Govinda Dev Goswami Maharaj’a sonsuz sevgi, saygı, özlem ve şükranlarımla …

Suddha Moyee D.D.

GERÇEK ÖĞRETMEN KİMDİR?Etiketler: , ,

Yurakı Git