MahaMantra Doğal Yaşam Merkezi
International Yoga Federation
Get Adobe Flash player

Ocak 2008

Merhaba,

Bazı dönemlerde, kendimizi diğer insanlarla daha çok çatışma içine girmiş bulabiliriz.Sanıyorum ki,böyle durumlarda en önemli nokta,hissettiğimiz olumsuz duygular nedeniyle kendimizi bağışlamaktır.Bizler, kendimize karşı beslediğimiz titreşimdeki duyguları aynen bize yansıtan ,o duygulara aynalık eden deneyimleri ve kişileri kendimize çekeriz.

Eğer böyle bir çatışma içindeysek, olumsuzluğu aynı şekilde geri yansıtma düzeyine düşmememizde yarar vardır.Bu tip durumlar ,koşulsuz sevgi konusunda deneyim kazanmamız açısından adeta bir meydan okuma niteliğindedir ve çok önemli deneyimlerdir.

Burada yapılabilecek en uygun şey, içimizde bulunan o anki sevgi ve anlayışı yansıtmak olabilir.

Haklı olduğumuzu da düşünsek,yöntemimiz bağışlamak olabilirse kazanan yine biz oluruz. Tüm bunlar, bizim bağışlama yeteneğimizin sınanmasıdır diye düşünüyorum.

Ama bağışlamak, kızgınlık ve öfke duygularını içimize atıp sanki sakin ve sevgiyle dolu gibi davranmak demek değil dir.Eğer bir kişiye karşı öfke duyduğumuzu hissediyorsak,o kişiye bunu söylememiz iyidir.

Öfkeden arınmada çok önemli olduğuna inandığım bir yöntem de,kendi içine dönerek,” Acaba niçin kızdım?” diye düşünmek olabilir.Bir kez daha ,buna benzer bir davranışla karşılaştığımızda aynı duyguyu üretmemek adına, oturup bilinç altına attığımız ana nedeni bulabilirsek,o konuda öfkeye yeniden kapılmamayı başarabiliriz.

Çoğunlukla ana neden, aslında karşıdaki kişiye olan sevgi mizdir.Kurduğumuz bağlar ne kadar güçlü ve yoğunsa, kızgınlığımızın derecesi de o kadar yoğun olur.Bunda o kişilerden olan beklentilerimizin derecesi de büyük rol oynar. Aldatıldığımızı,kullanıldığımızı ve sevilmediğimizi düşünerek üzüntü duyarız.

Genellikle,hiç beklemediğimiz ya da çok korktuğumuz şeyler, ansızın öfke duymamıza neden olur.Birdenbire kendimizi sinirlenip,bağırırken bulabiliriz. İçimizde biriktirdiğimiz eski öfkeler,işte bu durumda çok zararlıdır.Çünkü yeni öfkeye ek olarak, iki misli kızgınlık duyarız ve niçin bu kadar kızdığımızı da çözemeyiz.Bu nedenle duyguları bastırmak iyi değildir. Duyguları bastırmamak adına ,bazen çok saçma diye nitelendirilecek şeyler de yapabiliriz.Bir yastığı kucaklayıp yumruklamak veya aynanın karşısına geçip kendi kendine konuşmak gibi.Aslında bunlar öfkeyi bırakmanın güzel yöntemleri olabilir,ne dersiniz ?

Yeni çağ kaynakları öfkenin bir gün gelip yok olacağını,modası geçmiş bir duygu olacağını söylüyor.O günleri beklerken öfkemizi azaltmayı ve kişisel gelişimimizde bir basamak olarak kullanmayı deneyebiliriz.

SEVGİYLE KALIN…

SUDDHA MOYEEEtiketler:

Yurakı Git